Pravni nasvet l februar, marec 2013

Tokrat pravniki odgovarjajo na vprašanje o oporoki in na vprašanje s področja delovne zakonodaje.

V sodelovanju z Odvetniško družbo Čeferin vam nudimo brezplačen odgovor ali pravno mnenje. Pošljite nam vprašanje na info@drevored.si ali s klasično pošto na naslov. Izbrali bomo dve vprašanji na mesec in jih posredovali pravnim strokovnjakom.

Veljavna oporoka

Želim narediti oporoko. Kaj moram narediti, da bo ob moji smrti veljavna?

Odgovor:

Možnosti je več. Zakon o dedovanju pozna več vrst oporoke. Pomembno je vedeti, da je oporoka veljavna le, če je narejena na način, kot to določa zakon. Lahko se naredi lastnoročno oporoko, ki jo zapustnik lastnoročno napiše in podpiše. Lahko se naredi oporoko pred pričami. Najbolj priporočljivo pa je, da se oseba, ki želi narediti oporoko obrne na odvetnika ali notarja, ki bo opravil razgovor z osebo in nato v celoti upošteval njeno zadnjo voljo.

Pogodba o zaposlitvi

Delodajalec mi že več let podaljšuje pogodbo o zaposlitvi samo za 1 leto. Koliko časa lahko to počne in kakšne so moje pravice, če tega ne sme?

Odgovor:

53. člen Zakona o delovnih razmerjih določa, da se pogodbo o zaposlitvi sklene za omejen čas, ki je potreben, da se določeno delo opravi. Delodajalec ne sme skleniti ene ali več zaporednih pogodb o zaposlitvi za določen čas z istim delavcem in za isto delo, katerih neprekinjen čas trajanja bi bil daljši kot dve leti, razen v primerih, ki jih določa zakon, ter v naslednjih primerih: če gre za začasno nadomeščanje delavca, za zaposlitev tujca, ki ima dovoljenje za določen čas, za poslovodne osebe, za voljene osebe in funkcionarje ter za delo na projektu.

Posledice nezakonito sklenjene pogodbe ureja 54.člen ZDR, ki določa: Če je pogodba o zaposlitvi za določen čas sklenjena v nasprotju z zakonom ali kolektivno pogodbo ali če ostane delavec na delu tudi po poteku časa, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi, se šteje, da je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas.

Delavec lahko takoj, ko so mu pravice kršene, uveljavlja varstvo svojih pravic pri delodajalcu. Če delodajalec v nadaljnjem roku osmih delovnih dni po vročeni pisni zahtevi delavca ne izpolni svoje obveznosti iz delovnega razmerja oziroma ne odpravi kršitve, lahko delavec v roku 30 dni od poteka roka za izpolnitev obveznosti oziroma odpravo kršitev s strani delodajalca, zahteva sodno varstvo pred pristojnim delovnim sodiščem.

foto: FreeImageWorks

Preberite tudi

Oddajte svoje mnenje

Se želite vključiti v debato? Prispevajte svoj komentar!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.

Lahko uporabite te oznake HTML in atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2012 - Spletno mesto Grosuplje - Drevored.si - ureja: Zavod Drevored - izvedba: Mrož d.o.o. - tehnična podpora: Joore d.o.o.