Stare zgodbe l TVD Partizan Grosuplje
Po pričevanju Marjana Ahlina je bilo Telesnovzgojno društvo TVD Partizan Grosuplje ustanovljeno že leta 1948 na temeljih in tradiciji predvojnega sokolskega društva. Prvo vodstvo ni znano, v obdobju 1951-1957 pa je bila predsednica društva takrat znana družbeno-politična delavka Ruža Polič.
V tem prvem obdobju je bila najbolj aktivna nogometna sekcija, ki je bila ustanovljena julija 1954, njen prvi vodja in trener pa Marjan Ahlin. Igrišče so imeli na “Finžgarjevem travniku”, opremo in slačilnice pa v starem Sokolskem domu. Prvo uradno tekmo so grosupeljski nogometaši odigrali 16. 9. 1955 v Kočevju, v novoustanovljeni Dolenjski ligi. Jeseni leta 1957 so se preselili na novo zgrajeno igrišče iz črnega “leša” v Brinju. Nogometna sekcija društva je bila ukinjena spomladi 1958, istega leta jeseni pa se je preimenovala v Nogometni klub Grosuplje – predsednik Alfonz Jevšinek in trener Rudi Božič. Pred preimenovanjem so bili grosupeljski nogometaši prvaki Dolenjske lige.
Leta 1957 je bil za predsednika društva izvoljen januarja 1955 v Grosuplje priseljeni Uroš Šušterič, kar je opisal v svojih spominih:1
“Ko sem služboval na Občini Grosuplje, od leta 1957 dalje, sem dobival razne naloge. Nekoč me je predsednik občine (Anton Janežič-Hribček, op. p.) povabil, naj sodelujem pri raznih športnih manifestacijah ter prevzamem izgradnjo in adaptacijo objektov, ki bi jih namenili športu. Tega sem bil vesel. Pričel sem z organizacijo generalnega popravila starega Sokolskega doma, ki je služil samo kinu. V kratkem času smo preuredili dvorano v večnamenski prostor za kino ter telovadnico za društvo in šolo, ki jo le-ta takrat sploh ni imela. Vodil sem vsa gradbena dela in opremo ter nabavo telovadnega orodja. Obenem smo na prostoru, ki ga je odobrila Občina (v Brinju, op. p.), uredili nogometno igrišče in letno telovadišče ter zraven (na sosednjem ‘Drobničevem travniku’, op. p.) konjeniško stezo za tekmovanje s konji. Paralelno sem opravil reorganizacijo TVD Partizan Grosuplje, ustanovil telovadno sekcijo višjega kakovostnega razreda, ki sta jo vodila znana olimpijca Stane Derganc in Miro Longyka, uredil organizacijo članstva – od otrok in naraščajnikov do članov. Uredil sem tudi upravo društva in nasploh, po vzoru Sokola, organiziral moderno telovadno društvo. V to sem vključil še posamezne sekcije: konjeniško, taborniško, rokometno in nogometno. Leta 1957 smo svečano odprli telovadnico in letni stadion ter razvili novi prapor društva, za katerega sva sredstva nabirala po podjetjih in pri občanih skupaj z dr. Podkoritnikom, vodjo Zdravstvenega doma Grosuplje. Telovadni nastop (okrajni zlet TVD Partizana, 28.9.1957, op. p.) je bil res lep, prišla so društva s svojimi člani iz celotnega takratnega ljubljanskega okraja. Vendar, že pri otvoritvenem nagovoru, odprtju telovadnice in vseh ostalih svečanih dejanjih, nisem bil več prvi in edini, kot pri delu in izvedbi načrta, temveč so na moje mesto stopili ‘zdravi partijski tovariši’, ki jih do takrat nisem nikdar videl. Kmalu so me kooptirali v Okrajni odbor Partizana, da bi me s tem ‘razbremenili’ v matičnem društvu v Grosuplju.”
Za ogled celotnega prispevka odprite PDF dokument.
Oddajte svoje mnenje
Se želite vključiti v debato? Prispevajte svoj komentar!