Pravni nasvet l november 2015
Tokrat pravniki odgovarjajo na vprašanji o kraji v trgovini in o družinskih problemih:
Kraja čevljev
Danes sem v trgovini z oblačili ukradla čevlje v vrednosti 50 evrov. Trgovina je poklicala policijo, napisali so zapisnik in dobila sem vabilo na zaslišanje na policijsko postajo, katerega imam čez dober teden. Policist mi je na koncu rekel, da glede na to, da je to moja prva tatvina, verjetno ne bo prišlo do sodišča. Predlagal pa mi je, naj si priskrbim odvetnika, ki ni nujno, da pride z mano, vendar naj mi samo pove, kako naj se na tem zaslišanju najbolje zagovorim. Rekel je, naj bo nekaj v tem smislu, da dejanje obžalujem, da sem bila zamišljena in odšla obuta ven z neplačanimi čevlji …
Mi lahko morda, prosim, pomagate, kako sestaviti zagovor, da bodo posledice čim manjše. Kakšen je najslabši možen scenarij in kakšen najboljši? Zapor, pogojno, denarna kazen, koliko?
Naj povem še to, da mi je za dejanje res neizmerno žal, v bistvu niti ne vem, kaj mi je bilo, da sem to storila!!? Še nikoli nisem ukradla niti čigumija, tako da res ne vem, kaj mi je bilo. Obžalujem in sram me je tako, da se nočem pogledati niti v ogledalo. Ko hodim po cesti, se mi zdi, da vsi gledajo vame, kot da sem največji kriminalec na svetu.
Odgovor:
Vse, kar ste sami navedli o obžalovanju dogodka in da sploh ne veste, kako je do tega prišlo in v življenju niste nikoli nič ukradli, da se sramujete in to, kar je navedel policist, da ste v zamišljenosti odšli iz trgovine, je že vaš zagovor in prav tako na policiji tudi povejte. Za to, da je nekdo obsojen na kaznivo dejanje tatvine, mora namreč obstajati naklep, to je, da je zavestno storil nekaj in se je zavedal ali bi se moral zavedati, da je njegovo dejanje nezakonito. Svetujem, da policistom tudi pojasnite, zakaj ste bili zamišljeni, kaj se vam je tistega dne zgodilo hudega, o čemer ste ves čas premišljevali in bili nezbrani, zakaj ste torej v raztresenosti storili, kar ste. Glede kazni pa, v kolikor bi prišlo do obsodbe in upoštevajoč zlasti dosedanjo nekaznovanost, bi bili verjetno kaznovani s pogojno kaznijo, v najboljšem primeru pa bi tožilec predlagal izvedbo odloženega pregona, kar pomeni, da bi lahko le plačali npr. določen prispevek neki javni ustanovi, tožilstvo pa bi potem odstopilo od pregona in bi kazensko ovadbo zavrglo.
Problematični brat
S sestro sva v veliki zagati in upam, da mi boste lahko pomagali. Pred nekaj leti nama je umrla mami. Po njeni smrti sva prevzela skrb še za najinega zdaj 8-letnega bratca. Njegov skrbnik sem jaz. Ker je najin drugi brat pred kratkim zašel v finančno krizo zaradi blokade računa, sva se s sestro odločila, da mu pomagava. Stalno sva ga prijavila na najinem naslovu, kjer sedaj tudi živi. Jaz sem se medtem preselil k punci, ker sva dobila otroka. Problem pa je nastal sedaj, ko sva izvedela, da najin brat redno kadi marihuano in to celo v stanovanju. Poleg tega pa tudi ne plačuje stroškov, za katere smo bili dogovorjeni, da jih bo plačeval. Ker tam živi tudi moj 8-letni brat, bi tega starejšega brata rada izselila. Kar pa je sedaj nemogoče, ko ima prijavljeno stalno prebivališče. Redno prihaja tudi do verbalnih napadov na mojo sestro vpričo mlajšega brata. Poleg tega pa se bojiva, da nama bodo zaradi njegovih dolgov vzeli tudi stanovanje (lastnika sva jaz in sestra). Res ne veva, kaj naj narediva, da se ga “znebiva”. Zelo bi bil hvaležen za kakršnokoli pomoč. Ker je sestra brezposelna, trenutno tudi nimava dovolj financ, da bi si privoščila pravno pomoč. Prosim za nasvet.
Odgovor:
V konkretnem primeru ste torej vašemu bratu, ki je zašel v težave, dopustili, da si je v vaši nepremičnini prijavil stalno prebivališče. Uvodoma bi rad izpostavil, da je pomembno, ali ste z bratom sklenili pisno najemno pogodbo ali ne.
V kolikor imate sklenjeno najemno pogodbo, je razlog neplačevanja stroškov tudi razlog za odpoved najemne pogodbe iz krivdnih razlogov zaradi kršitve pogodbenih določil. V tem primeru morate brata najprej pisno pozvati, da v 15 dneh odpravi kršitve / plačati vse zapadle obveznosti. V kolikor vaš brat navedenega poziva ne bi spoštoval, lahko začnete s sodnim postopkom odpovedi najemne pogodbe in izselitvijo iz nepremičnine.
Za primer, da nimate sklenjene najemne pogodbe, se šteje, da bratu dopuščate bivanje v nepremičnini do preklica. Zato predlagam, da ga pisno obvestite o tem, mu prekličete dovoljenje za bivanje ter ga pozovete na izselitev, saj od takrat dalje biva v nepremičnini brez ustreznega pravnega naslova. Tudi v tem primeru morate v primeru nespoštovanja poziva začeti s sodnim postopkom na izselitev. Izpostavil bi tudi situacijo, v kolikor vaš brat dejansko ne prebiva na tem naslovu. V tem primeru lahko pred upravnim organom sprožite postopek dejanskega ugotavljanja prebivališča.
V zvezi s plačevanjem bivanjskih stroškov pa je tako, da je te stroške dolžan plačevati dejanski porabnik. Na tem mestu vam svetujem, da je kot naročnik storitev naveden vaš brat in ne vi kot lastnik nepremičnine. Slednje je pomembno, v kolikor bodo ponudniki storitev sprožili izvršilne postopke na plačilo zapadlih obveznosti. V kolikor bo prišlo do raznih opominjanj s strani ponudnika teh storitev, predlagam, da vi odgovorite in jim pojasnite, kdo je dejanski uporabnik. Na tem mestu obstoji sicer možnost, da bo ponudnik storitev terjal svoje plačilo (v kolikor se računi glasijo na vaše ime) od vas kot lastnika nepremičnine, kar bi bilo sicer utemeljeno, saj gre za interno razmerje med vami in vašim bratom o načinu poračunavanja stroškov. Na tem mestu se ponovno odpre vprašanje, ali imate sklenjeno najemno pogodbo ali ne. Glede na navedeno tako predlagam, da vašega brata najprej pisno pozovete na plačilo zapadlih obveznosti in na izselitev, vsekakor pa, v kolikor ne bo prišlo do nekega dogovora med vama, bo dano situacijo potrebno urejati po sodni poti.
foto: FreeImageWorks
Oddajte svoje mnenje
Se želite vključiti v debato? Prispevajte svoj komentar!