Grosuplje ima najbolj kulturno šolo leta
Kulturna šola je projekt, ki želi predstaviti najkakovostnejše dosežke slovenskih osnovnih šol na področju kulturnih dejavnosti ter širšo javnost seznaniti s primeri dobrih praks. Projekt je pred leti zasnovala Zveza kulturnih društev Slovenije, nato pa je njeno organizacijo prevzel Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD). Naziv najbolj kulturne šole leta 2016 je prejela Osnovna šola Louisa Adamiča Grosuplje (OŠLAG).
7 članska strokovna komisija je pregledala in ocenila obšolske kulturne dejavnosti 58 šol prijavljenih na razpis. Kot najbolj kulturno šolo za leto 2016 je določila Osnovno šolo Louisa Adamiča Grosuplje z njenimi podružnicami. Hkrati je komisija OŠLAG in tudi 55 drugim šolam podelila naziv kulturna šola za obdobje 2016–2021 in izročila še nekaj priznanj šolam, ki izstopajo na posameznih kulturnih področjih. Nagrajene šole so si prislužile različne oblike udeležb na seminarjih in izobraževanjih, ki jih za mentorje pripravlja JSKD, najboljše štiri pa še letno naročnino na strokovni reviji Mentor in Folklornik.
Ob tem dosežku smo čestitke vsem zaslužnim predali ravnateljici Janji Zupančič in jo hkrati prosili za kratek komentar.
Podeljeni naziv najbolj kulturna slovenska šola leta 2016 je strokovno priznanje in potrditev, da mentorji Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje učence nadvse uspešno usmerjajo na kar enajstih področjih kulturnega ustvarjanja. Ponosni smo na osem pevskih zborov, gledališke in lutkovne skupine, folkloriste, gojimo glasbeno, filmsko, plesno, literarno in likovno ustvarjanje. Prispevamo k ohranjanju kulturne dediščine. Naši učenci se pogosto predstavljajo na prireditvah v domačem kraju, na lokalnih, nacionalnih in mednarodnih dogodkih. Leto za letom žanjemo uspehe na različnih natečajih, festivalih in revijah. V zadnjih treh letih smo organizirali 77 kulturnih prireditev in sodelovali v 30 kulturnih projektih. Razvili smo inovativen model bralne značke Od bralca do ustvarjalca. Učenci so napisali 13 knjig. Šolske knjižnice kot središča vsakodnevnega negovanja znanja in duha skrbijo za bogato zbirko gradiv in so pomembna podpora procesom poučevanja in učenja. Vsako leto najuspešnejšim učencem na področju kulture podeljujemo male Prešernove nagrade. Skrbimo za izobraževanje mentorjev in predstavljamo uspešno prakso širši strokovni javnosti. V našem učiteljskem zboru je močan kreativni naboj, zato se na odru pogosto znajdejo tudi odrasli. Nabor dejavnosti in dosežkov je preprosto osupljiv in podeljeni naziv je priložnost, da se vsaj malo ustavimo in se ozremo po prehojeni poti. Uspeha se veselimo vsi zaposleni in učenci, saj je prav vsak prispeval svoj delež.
Ob tej priložnosti se želimo zahvaliti vsem, ki nas podpirate, in tistim, ki skupaj z nami soustvarjate kulturno bogato skupnost.
Janja Zupančič, ravnateljica
Irena Gantar, povzeto po rtvslo.si in oslag.si, foto: Janja Zupančič
Čestitke otrokom ustvarjalcem in mentorjem z željo, da jim bodo tudi v prihodnje delali v okoljih, ki bodo naklonjena kreativni kulturni ustvarjalnosti.
Čudovito je, da je na slikah na grosuplje.si tudi predstavnik občine. Otrokom lahko pokažete kdo je odgovoren za popoln propad kulturnega dogajanja v občini sicer.
Janja Zupančič, ravnateljica Osnovne šole Louis Adamič Grosuplje je ob tem uspehu postala ime tedna na Valu 202. Tudi za ta uspeh vsem udeleženim čestitamo! Pogovor z njo lahko poslušate na povezavi … http://val202.rtvslo.si/2016/09/janja-zupancic/